پس این طبیعی هست که وقتی میخواین به یه کشور بیگانه سفر کنید یه مقداری هم از آداب و رسوم و قوانین اون کشور اطلاع پیدا کنید. ولی مشکل از اونجا شروع میشه که به یه سری قانون‌های عجیب و غریب و سخت‌گیرانه برخورد کنید که حتی فکرش رو هم نمیتونستین بکنید که وجود این قانون میتونه حتی امکان داشته باشه! اکثر جاهای دنیا قوانین شبیه به همدیگه داره، حالا با یه مقدار اختلاف جزئی… برای مثال توی کشورهای آمریکایی فرمون ماشین سمت چپ قرار داره و قوانین راهنمایی و رانندگی بر اساس اون وضع شدن، ولی توی کشوری مثل انگلیس که فرمون ماشین در سمت راست قرار گرفته، یه سری از این قوانین برعکس میشن. ولی هیچ وقت نمیتونید به ذهنتون راه بدین که شاید تابلوی ورود ممنوع توی انگلستان به معنی چیز دیگه‌ای باشه!

 

حالا میریم سراغ ۱۰ تا از عجیب‌ترین و سخت‌گیرانه‌ترین قانون‌های دنیا:

 

۱- آدامس خوردن ممنوع! (سنگاپور)

کسایی که مثل من عادت به آدامس جویدن دارن، باید قبل از رفتن به سنگاپور این عادت رو ترک کنن! از اونجایی که دولت سنگاپور خیلی دلش میخواد کشورش رو تمیز نگه داره، به خاطر آدامس جویدن، غذا دادن به پرنده‌ها (به خاطر این‌که پرنده‌ها دستشویی میکنن!) و نکشیدن سیفون توالت‌های عمومی شما رو جریمه خواهد کرد… تنها آدامسی که شما اجازه دارین بجوین آدامس نیکوتین هست که اون هم باید توسط یک پزشک برای شخص شما تجویز بشه و آقای دکتر هم اسم شما رو به دولت اعلام کنه که شما رسماً اجازه آدامس جویدن داشته باشید!!!

 

۲- خودتون رو بپوشونید! (گِرِنادا)

مردم گِرِنادا برای خودشون نظر جالبی دارن! مردمی که واسه تفریح یا شنا به ساحل میرن، قاعدتاً باید لباس شنا داشته باشن، ولی دیگه نمیشه که با همون لباس شنا بیای وسط شهر!! البته ظاهراً توی این شهر از این اتفاق‌ها زیاد می‌افتاده، چون قانونی هست که میگه “خودتون رو بپوشونید” و اگه این کار رو نکنید، میتونید تا 270دلار جریمه بشید! البته این قانون همچین هم سخت‌گیر نیست و نمیگه که حتماً لباس بپوشید، همین‌که دور خودتون چیزی بپیچید هم واسه اونا کفایت میکنه!!

 

۳- بوسه خداحافظی ممنوع! (فرانسه و انگلستان)

تقریباً میتونم بگم از 5 آوریل 1910 عشق و محبت توی این 2تا کشور یه مقداری مُرد!! این قانون به این خاطر وضع شد که عشق محترم توی ایستگاه‌های راه‌آهن کلی وقت واسه بوسین همدیگه موقع خداحافظی هدر میدادن تا جایی که قطارها دیر به مقصدشون میرسیدن یا به زبان دیگه باعث تأخیر قطار میشدن! این قانون قدیمی، سخت و یه جورایی  توی فرانسه این روزا اعمال نمیشه و همینطور توی Warrington Bank Quay در انگلستان،  ازتون خواسته میشه که خداحافظی خودتون رو به “قسمت بوسه” ببرین.!.!.!

 

۴- پیراهنتون رو به تن داشته باشین! (تایلند)

در تایلند به هنگام رانندگی اتومبیل یا موتورسیکلت میبایست که حتماً پیرهنتون رو به تن داشته باشین! حتی اگه اون روز بی‌نهایت گرم باشه! جریمه این‌کار حدود 10دلار هست. شوخی نداریم که! این‌کار رو بکنید تا پلیس محلی بهتون بگه “بزن کنار”!!!

 

۵- توی اتوبان توقف نکنید! (آلمان)

نه! این اون اتوبانی که فکر میکنید نیست. مثلاً اتوبان همت یا شهید چمران!! این یه جاده بدنامه توی آلمان که هیچ محدودیت سرعتی توش وجود نداره! قبل از این‌که وارد این جاده بشین، باک اتومبیل خودتون رو چک کنید، چون توقف توی این جاده ممنوعه. حتی اگه یه موقع به هر دلیل مجبور به توقف شدین، حق پیاده شدن و رها کردن خودروی خودتون رو ندارید… به هر حال شما دارین جون اون راننده‌هایی رو که دارن با اون سرعت‌های سرسام آور رانندگی میکنن رو به خطر میندازین!!!

 

۶- چراغ‌های ماشینتون رو روشن بگذارین (دانمارک)

مطالعات توی دانمارک نشون داده که خودروها با چراغ روشن بیشتر توی دید میان تا با چراغ خاموش. شما اولش تصور میکنید که این قانون برای شب وضع شده، ولی این‌طور نیست! توی دانمارک راننده‌ها موظفند که چراغ‌های ماشینشون رو روشن کنن دقیقاً مثل شب، وگرنه ممکنه تا 100دلار جریمه بشن!

 

۷- ماشین خود را بشویید! (مسکو)

در شهر زیبای مسکو، رانندگی کردن با ماشین کثیف ممنوعه! تعریف کثیف بودن یا نبودن هم به این شکله که آیا میشه روی خاک ماشین شکلی رو نقاشی کرد؟ آیا پلاک ماشین مخفی شده؟ آیا راننده دیده نمیشه؟ خوب، پلیس بهتون گفت بزنین کنار، معلومه چرا!! ولی مبلغ جریمه به آقا/خانم پلیس بستگی داره… البته شما میتونید سریع باشید و قبل از این‌که قبض جریمه رو بنویسه، با یه مبلغ نقدی سر و ته قضیه رو به هم بیارین!! (این پیشنهاد رشوه رو به خدا توی متن اصلی نوشته بودن!)

 

۸- با پول خورد صورتحساب خودتون رو پرداخت نکنید! (کانادا)

تا حالا شده که مجبور شین قلکتون رو بشکنین و برین مغازه سر کوچه؟ این کار رو توی کانادا نکنید! چون قانونی از سال 1985 اون‌جا وضع شده که پرداخت صورتحساب رو با تعداد نا متعارفی سکه (یا به زبون ما پول خورد) ممنوع میکنه… این به این معنی که شما نمیتونید کل پول یه جنس رو تماماً با سکه پرداخت کنید، مخصوصاً اگه پولش بیشتر از 10دلار باشه!!! حتی استفاده از سکه‌های یک دلاری هم محدودیت خاص خودش رو داره. فروشنده هم این حق رو داره که سکه‌ها رو از شما قبول کنه یا نکنه ولی برای قبول یا رد سکه‌های شما اجباری نیست!

 

۹- غذا خوردن در عموم (امارات متحده عربی)

وقتی دارین به کشور مسلمانی مثل عربستان سعودی (یا کشور خودمون ایران) سفر میکنید حواستون باشه که توی ماه رمضان نباشه. چون شما توی این ماه اجازه خوردن و آشامیدن در طول روز (تا اذان مغرب) در عموم رو نخواهید داشت. جریمه این کار میتونه 275دلار برای خوردن یک پاکت آب‌میوه باشه. (البته توی ایران ممکنه این جریمه تا 70 ضربه شلاق هم بالا بره!!) در ضمن حواستون باشه که اماکن عمومی رو هم کثیف نکنید، مگر این‌که بخواین مدت زیادی رو توی زندان بگذرونین!

 

۱۰- به کبوترها غذا ندهید! (ایتالیا)

در ایتالیا غذا دادن به پرندگان ممنوع است! تا اینجا کار مشکلی نیست! ولی این قانون شهر به شهر امکان تغییر داره… حواستون باشه که وقتی توی “ونیز” هستین، کاری به کار کبوترها نداشته باشین… یا اینکه حواستون باشه که توی حوض (و فواره وسط حوض) نپرین، یا وقتی توی خیابون هستین حتما پیرهن تنتون باشه و روی سکوهای کنار خیابون غذا نخورین! جریمه نقض این قوانین ممکنه از 50 تا 600دلار پای شما آب بخوره!

نوشته شده در دوشنبه 13 دی 1389ساعت 04:20 ب.ظ توسط مرتضی| 0 نظر